Ventusky – to je webová aplikace, která vizualizuje meteorologická data z numerických modelů. Jednoduše bychom mohli říct, že předpovídá počasí. Vyvinuli ji studenti doktorského studia Západočeské univerzity v Plzni David a Martin Prantlovi společně se svým kolegou a kamarádem Markem Mojzíkem. Letos v létě s ní obsadili druhé místo v soutěži Vodafone Nápad roku 2017 a odnesli si také mimořádnou cenu za start-up roku, která se uděluje projektům s největším potenciálem do budoucna. Možná ještě větším oceněním může být ale to, že aplikaci už dnes využívají přední světové deníky.

Martin Prantl je doktorandem na fakultě aplikovaných věd a věnuje se vizualizacím dat, jeho bratr David studuje doktorské studium na fakultě ekonomické a už před několika lety založil v Plzni meteorologickou společnost InMeteo, která se zabývá poskytováním meteorologických dat společnostem v České republice. Aplikace Ventusky tak celkem logicky zapadá do oblastí jejich zájmu. 

Aplikace Ventusky zobrazuje na mapě světa vývoj tlaku, větru, oblačnosti, srážek nebo teplot. Kromě počasí dokáže sledovat také výšky vln a v oblastech postižených hurikány nebo tajfuny může pomoci s přesnější předpovědí počasí. 

Zdroj: http://www.studenta.cz/cesti-studenti-pomahaji-predpovidat-hurikany-a-nejen-je/magazin/article/3416

Vložila: ZG, Prosinec 2017