Všichni tvrdí, že když uděláte zkoušku dospělosti, máte vyhráno. Zdaleka to tak není. Maturita je jen odrazový můstek toho, co vás čeká dál. Zkoušky na vysokou školu k tomu nesporně patří. A co takové zkouškové, které rozhodne o dalším studiu? To je teprve něco. Někteří se na svou vysněnou školu dostanou, jiní ne. Co dělat, když se zrovna ty nedostaneš? Jak nejlépe zúročit rok života před dalšími zkouškami?

Nultý ročník

Investovat peníze do nultého/přípravného ročníku se mohou vyplatit. Celý rok zůstaneš v tempu a věnuješ se tomu, co by jsi chtěl studovat v budoucnu. Celá výuka je zaměřená na obor a znalosti, ze kterých budou přijímací zkoušky. Během roku se opakují se věci ze střední školy, doplní se novými znalostmi z oboru a konec školního roku je zaměřen na testy ke zkouškám a různé chytáky, které by se tam mohly objevit.

Přípravné kurzy na Národní srovnávací zkoušky

Pokud patříš mezi ty, kteří budou skládat zkoušky na vysokou školu prostřednictvím scio testů, existuje možnost  přípravného kurzu. Cena je podobná jako u nultého ročníku, avšak praktičnost kurzu je nižší. Celý školní rok se studenti věnují jen příkladům a řešením testů. Je dobré si zjistit, zda mají kurzy 20 hodin týdně, protože podle Ministerstva školství ČR je to minimum počtu hodin, které je nutné k uznání denního studia, abys nemusel platit sociální a zdravotní pojištění.

Pomaturitní studium jazyků

Nevíš, jestli chceš dál studovat, ale pracovat se ti ještě nechce? Zkus jazykovku! Nabídky jsou různorodé. Nejčastější je studium angličtiny, ale dnes už je na trhu i mnoho dalších jazyků. Můžeš si vybrat mezi dopoledním a odpoledním vyučováním. Pokud padne volba na jazykovku mimo město kde bydlíš, je zapotřebí si spočítat další náklady. Mezi ně patří ubytování, jídlo nebo doprava. Rok na jazykové škole ti sice nedá tolik co v zahraničí, ale udrží tě v kontaktu s cizím jazykem a zdokonalíš se v něm.

ČTĚTE VÍCE

Vložila: MB