Kvůli zmatkům s podpisy hrozí zneplatnění prezidentských voleb

Pokud Mirek Topolánek postoupí do druhého kola prezidentské volby nebo pokud vyhraje, prudce to zvýší pravděpodobnost, že soud následně celé volby zruší. Podle expertů na ústavní právo oslovených MF DNES je to další důsledek chyby ministerstva vnitra, které špatně vyložilo zákon.

Nejde jen o Topolánka. Podobné to je i u Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka a Vratislava Kulhánka, na jejichž kandidátních listinách se dublují podpisy poslancůči senátorů. Ti všichni se totiž drželi úřednického výkladu, který tvrdil, že jim stačí nasbírat pro postup do voleb dvacet podpisů poslanců či deset podpisů senátorů, aniž by vadilo, že se předtím zákonodárci podepsali také některému z protikandidátů.

Minulý týden vnitru zahrozil Nejvyšší správní soud(NSS), když prohlásil, že něco takového je nepřípustné. Jeden zákonodárce, jedna podpořená kandidatura.

Od vyškrtnutí z voleb Topolánka a další zachránilo to, že Tereza Holovská, která stížnost podávala, k tomu podle NSS nebyla oprávněná. Stížnost tak soudní senát kvůli formalitě zamítl.

Zdroj: https://volby.idnes.cz/prezidentske-volby-soud-zneplatneni-voleb-fkj-/prezidentske-volby-2018.aspx?c=A171218_211402_domaci_lre

Vložila: ZG, Prosinec 2017