K pirátům se po volbách hrnou stovky nových členů, táhne TOP 09 i komunisté. Lidovců naopak ubývá.

Po volbách už podalo přihlášku k pirátům více než 1500 lidí. ANO, které získalo od občanů v říjnu jednoznačně nejsilnější mandát, registruje zhruba stovku nových zájemců o vstup do hnutí.

Praha - Češi se příliš do politických stran nehrnou, a pokud jde o politickou aktivitu, jsou tak na chvostu evropských žebříčků. Po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny však některé strany zaznamenávají zvýšený zájem lidí, kteří se do nich hlásí. Nejlépe jsou na tom piráti, kterým by se mohla členská základna rozšířit až čtyřnásobně.

Do voleb bylo u pirátů méně než 500 lidí. V posledních týdnech však dorazilo přes 1500 přihlášek. "Lze očekávat, že do konce roku jich bude přes dva tisíce," odhaduje mluvčí strany Karolína Sadílková.

Piráti se po osmi letech od svého založení poprvé dostali do sněmovny a hned dosáhli téměř na 11 procent, což přilákalo mnoho zájemců. "Piráti zosobňují nové provádění politiky s určitou otevřeností. To, že se dostali do Poslanecké sněmovny, a ještě s takovým bonusem, že to nebylo těsně kolem pěti procent, z nich učinilo stranu, která může v politice něco ovlivňovat. Vliv je něco rozhodujícího, co sympatizanty vede k tomu, aby si podali přihlášku," vysvětluje politolog Pavel Šaradín.

Ne ze všech zájemců se však nakonec stanou piráti. Uchazeč o členství se ve valné většině případů musí dostavit na krajskou schůzi, kde se představí a zodpoví případné otázky. Až poté se může stát členem strany.

Zdroj: aktualne.cz