Nikdy se nedoučovalo jako dnes. Mnozí rodiče neváhají sypat z kapes tisícovky, aby měli jistotu, že děti zvládnou povinné státní zkoušky. Zejména od zavedení plošných přijímaček na střední školy se poptávka po doučování znásobila.

„Růst byznysu s přípravou na přijímačky je evidentní, protože se to osvědčuje. Bohužel pravděpodobnost dostat se obzvláště na osmiletá gymnázia bez přípravy je hodně malá,“ řekl Právu Tomáš Feřtek ze vzdělávacího spolku EDUin.

Agentur, které doučování zprostředkovávají, i nabídek jednotlivců od loňska přibylo. „Ten trh jednoznačně posílil. Dříve jsem znal dvě tři firmy, které se tím zabývaly, ale teď jich je trojnásobek,“ popsal Feřtek.

A zvýšený zájem o kurzy potvrzují i agentury. „Zaznamenali jsme trojnásobný zájem u přípravných kurzů na přijímací zkoušky na střední školy i o přípravu na maturitu,“ sdělila Právu Miluše Vondráková ze společnosti Tutor.

Podle ní jejich kurzy absolvovaly stovky žáků a studentů, ačkoli pro rodiče to nejsou zanedbatelné výdaje.

Příprava na přijímačky z matematiky a češtiny zahrnující osmdesát lekcí vyjde na sedm tisíc korun. Kratší kurz o 40 lekcích na čtyři tisíce. Za doučování jen z jednoho předmětu zaplatí čtyři, respektive 2,5 tisíce.

Podle Vondrákové uspělo loni u státních přijímaček 90 procent absolventů jejich kurzů. V případě státní maturity to byly tři čtvrtiny.

Vysoký zájem potvrdila i společnost Scio. „Například co se týče přijímaček nanečisto, byl letos zájem rekordní. Zúčastnilo se jich několik tisíc uchazečů. Stejně velký zájem byl o naše přípravné kurzy, které byly, zejména v intenzivní podobě, velmi žádané,“ sdělila Právu Jana Kovaříková ze Scio. Některé podklady nabízí firma zdarma, placené služby stojí od 350 do 3240 korun.

ZDROJ

Vložila: MB