Na českých univerzitách bezplatně studuje přes 22 tisíc Slováků. I když občas slyší, že jen zabírají místo tuzemské omladině, ve skutečnosti z jejich pobytu těží česká ekonomika i celá společnost. Do zdejších škol totiž míří zpravidla ti nejlepší slovenští maturanti. Zpoplatnění studia se obávat nemusejí.

Určitě mi zabral místo nějaký Slovák, může napadnout neúspěšného uchazeče, který se nedostal na vysněný studijní obor. Některým Brňanům pak slovenští studenti pro změnu „zabírají místo“ k parkování. Auta se slovenskou espézetkou se ve studentských čtvrtích nehnou z místa někdy i dlouhé dny.

„Bývá tak plno, že od místa, kde zaparkuji, to mám domů dvacet minut pěšky. Těžko to může vypadat jinak, když se do dvoupokojového bytu vmáčkne i šest studentů a řada z nich přijíždí autem,“ potvrzuje Ondřej, který žije v širším centru Brna poblíž ulice Úvoz, v jejímž okolí stojí hned několik fakult.

Na českých státních vysokých školách nyní studuje šestkrát víc Slováků než před sedmnácti lety. Studijní programy v češtině jich tehdy navštěvovalo něco přes 3 700, v současnosti se u nás na budoucí povolání připravuje přes 22 tisíc sousedů, což je více než polovina všech zahraničních studentů.

Že Slováci dokážou studovat v češtině a studium tím pádem mají zdarma, dráždí i některé politiky. Čas od času se proto objeví návrhy na zpoplatnění jejich studia - v nedávné době opakovaně zaznívaly třeba z úst představitelů SPD. Strana by chtěla zpoplatnit vysoké školy pro všechny cizince včetně Slováků, Češi by pak podle jejího programu zůstali školného ušetřeni.

Takové plány jsou však v rozporu s evropskou legislativou. Podle ní mají všichni občané EU v otázkách studia na vysokých školách stejná práva jako občané státu, kde škola sídlí. „Opatření by se proto buďto muselo vztahovat i na domácí studenty, nebo pouze na cizince ze zemí mimo EU,“ objasnila Karolína Gondková, ředitelka odboru vysokých škol na ministerstvu školství.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/skolne-slovaci-vysoke-skoly-zpoplatneni-studia-fuz-/domaci.aspx?c=A171113_121917_domaci_mav