Mezinárodní den svobody tisku byl poprvé uspořádán v roce 1991 z iniciativy sdružení Reportéři bez hranic. "Nečekejte na to, až vám budou odepřeny zprávy a informace. Postavte se a bojujte za svobodu tisku už teď!" Takové je motto Reportérů bez hranic.

A jaké byly a jsou důvody pro vznik této organizace? "V některých zemích může být novinář uvězněn i na několik let pro jedno problematické slovo nebo fotografii. Uvěznit nebo zabít novináře odstranit zásadní svědectví o událostech, to ohrožuje právo na informace nás všech."

Organizace Reportéři bez hranic byla založena v roce 1985 a denně bojuje za svobodu tisku. Reportéři bez hranic hájí novináře a spolupracovníky médií, kteří byli uvězněni nebo pronásledováni kvůli své práci, a odhalují špatné zacházení a mučení, které na nich bylo spácháno. Bojují proti cenzuře a zákonům, které narušují svobodu tisku.

Někdy však shromažďování informací nestačí. Vznikají vyšetřovací mise, které jsou vyslány, aby zjišťovaly pracovní podmínky novinářů, stejně jako případy vězněných a zavražděných novinářů, a také se v dané zemi setkávaly s tamními informačními orgány.

Vložila: MB